Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cesty k modlitbě

30. 3. 2009

Cesty k modlitbě

- Modlitba se nedá vynutit, ale také není možné soustředit modlitbu na chvíle, kdy se chce. Když se někdo déle nemodlí, nesmi se divit, že se mu modlitba nedaří. Je třeba říci: Bože, nedaří se mi modlitba, pomoz mi. Začni po menších dávkách, ale začni!
- Někdy si myslíme, že mnohé věci musíme udělat, a často nezbývá na modlitbu čas. Kdo se chce modlit, neměl by se ptát: Co musím ještě udělat?, ale měl by se ptát: Co mohu nechat ležet? Chce to probudit viru, že s modlitbou půjdou všechny věci snadněji.
- Je třeba najit vhodnou chvíli k modlitbě. To znamená např. říct si: mám čas na modlitbu a chci se modlit. Vhodnou chvílí jsou také situace života. které prožívám. Např. máš starosti, těžkosti, tak je svěř v modlitbě Bohu. Máš z něčeho radost, i toto mu řekni.
- Někdy prožíváme různou nechuť k modlitbě. Když ti nejde modlitba přirozeně ze srdce, otevři modlitební knížku a použij předlohu. V předloze najdeš modlitby lidí, kteří žili s Bohem, nebo dokonce modlitbu Boha.
- Buď trpělivý a vytrvalý, nenech se odradit. Často můžeš prožívat nechuť, protože v modlitbě o něco jde!
- Je dobré říct Bohu i o svých zklamáních a mluvit o svém hříchu, ten může působit velkou nechuť a pocit prázdnoty v srdci, nebo dokonce pocit nesmyslnosti všeho, co se dotýká Boha.
- Sami dobře víme, jak se nám snadněji modli, když jsme si již něco od Boha vyprosili nebo co jsme prožívali, když jsme děkovali. Boha jsme vnímali jako velkého přítele. Tyto chvíle nám dávají poznat, že i v mém životě je Bůh.

Soustředěnost

Nejčastější těžkost v modlitbě je nesoustředěnost. Je to těžkost, které se projevuje i ve škole a odvádí nás od toho, co máme dělat. Kořen tohoto všeho je hřích a pak také každý den se k nám dostává velmi mnoho informaci, nabídek a zajímavostí. Ale jenom ty zvolíš, čemu se chceš věnovat.
Od těchto těžkosti si pomůžeme častými střelnými modlitbami během dne a také určitou přípravou před modlitbou. Ta může probíhat takto:
- někomu pomůže, když setrvá krátký čas v naprostém klidu a říká si: chci se modlit, přitom se snaží nemyslet na to, co přichází,
· někdy pomůže samotná poloha klidu
- jindy můžeme o klid doslova zápasit a v modlitbě nám přichází mnoho myšlenek.
Důležité je vždy, jak si uvědomím že jsem myšlenkami jinde, vrátit se k modlitbě. Tím ukazuji, komu nyní dávám přednost.
- je dobré poprosit Boha o jeho pomoc. Příklad uveden níže.

"Člověk má krásný úkol a poslání: modlit se a milovat. Modlete se tedy a milujte, v tom spočívá Štěstí člověka na zemi.

Když přijdeme do kostela, často nevíme, co máme dělat nebo oč prosit. A přece každý ví velmi dobře, když k někomu jde, proč tam jde. Ale někteří jako by dokonce i říkali Pánu Bohu: Chci ti přednést pár slov, abych měl od tebe pokoj... Často myslím na to, že když se přijdeme poklonit Pánu, dosáhli bychom všeho, oč žádáme, kdybychom ho o to prosili s opravdovou živou vírou a čistým srdcem."

Jan Maria Vianneye

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář